Illemtan

Illemtan foglalkozás

  1. Szituációk minősítése kategóriánként:
  • iskola
  • étkezés
  • utazás
  • általános
  • közösség

Forrás:  Annie Groovie:   Leon és az illemszabályok. Bp.: Csimota K.,  2010

 

  1. Csukás István: Ugrifüles, az illemtanár
    Fejezetek feldolgozása, olvasás és megbeszélés kiemelt kulcsszavak alapján:
  • Sokan vagyunk, de az jó!
    családi, baráti, hivatalos köszönés, tegezés, magázás
  • Mit vegyünk fel? Hogyan öltözködjünk?
    nyár, tél, színház, hangverseny, klubdélután, foci
  • Hogyan viselkedjünk nyilvános helyen?
    mozi, klubdélután, táborozás
  • Tapintat és egyéb lelki finomságok
    tapintat, ajándékozás, elfogadás, tetszés a másiknak
  • Hogyan játsszunk?
    társasjáték, szabályok, versenyzés, nyerés-veszítés
  • Jó étvágyat!
    szépen együnk, szájtörlés, evőeszközök használata, csirkecomb, kéztartás

 

  1. Szituációs játékok (csoportonként 3-3 darab)

Annie Groovie:   Leon és az illemszabályok

LÉGY SZÍVES?  KÖSZÖNÖM?

Légy szíves, legyen szíves és köszönöm.
Nem is valami eszetlenül bonyolult dolog: plusz egy-két szót kell csak hozzágombostűzni ahhoz, amit mondani szeretnél.

 

ÁTADNI A HELYED?

Ha buszon vagy villamoson utazol, nézz ki egy cseppet az agyadból!Lehet, hogy éppen minden hely foglalt, éppen ezért átadhatod a tiédet valakinek, aki már idős vagy rosszul érzi magát vagy éppen gyereket vár!

 

MÁSOK SZAVÁBA VÁGNI?

Ha mások javában beszélgetnek, és téged nem kérdeztek, faragatlanság beszállni a duma-partiba. Ha valamit mégis iszonyú sürgősen közölnöd kell velük, mindenképpen kérj elnézést, mielőtt a szavukba vágsz!

 

KINYITNI  VALAKINEK  AZ  AJTÓT?

Illedelmesnek lenni néha pofonegyszerű dolog. Kinyithatod például az ajtót, és előre engedhetsz valakit, aki nehezen közlekedik, vagy éppen cipel valamit, és nincs szabad keze.

 

A SZÁD ELÉ TENNI A KEZED?

Ha valaki telibe trafálja az arcunkat bacilusokkal, az elég undok dolog! Éppen ezért, aki köhög,tüsszög vagy éppen ásít, jobb, ha gyorsan a szája elé kapja a kezét!

 

TOLAKODNI?

H megjön az autóbusz, és mindenki az ajtóban tülekedik, akkor egyszerűen senki se fog felszállni. Ráadásul laposra is nyomjuk egymást. Ha szépen sorba rendeződünk, sokkal gyorsabban célba érünk, és még a tyúkszemünket se tapossa le senki!

 

AZ  ÉTELLEL   JÁTSZANI?

Az étel nem játék, mások sokat dolgoztak érte. Az ő munkájuk iránti tiszteletedet is kifejezed, ha nem cincálod az ételt, hanem szépen eltünteted a szádban.

 

ÓRÁN  JELENTKEZNI?

Még egy sügér is tudja, hogy aki a tanórán szeretne beszélni, előbb jelentkeznie kell. Csak hát ezt a szabályt jó lenne be is tartani! Képzeld el, ha mindenki egyszerre szólalna meg! Meg lehetne süketülni a hangzavarban!

 

KÖPKÖDNI?

Ugye tudod, hogy köztereken köpködni tilos? Ha mindannyian összevissza köpködnénk, az aszfalt síkosabb lenne, mint egy korcsolyapálya! Szerinted milyen érzés elcsúszni rajta?

 

NEVETNI  A  MÁSOK  BAJÁN?

Szó mi szó, elég nehéz nevetés nélkül megállni, ha valaki szép nagyot esik! És gondolj bele, hogy szégyellnéd magad az ő helyében! Úgyhogy próbáld visszafogni magad!

 

FIGYELNI  A  TANÁRRA?

A tanárnak egyáltalán nem könnyű egyes egyedül kiállni harminc emberke elé. Kérlek, ne nehezítsd a dolgát azzal, hogy belebeszélsz a mondókájába! Aki odafigyel, arra az órán is ragad valami, és nem csak a kosz.

 

PISZKÁLNI  A  FÜLEDET  AZ  ASZTALNÁL?

Igazán nem illik étkezés közben a fogadat, az orrodat, a füledet vagy a körmödet piszkálni. Maradjon csak a te kis titkod, mit rejtenek ezek a zugok! Meg aztán nézni is gusztustalan, könnyen megesik, hogy az asztal körül ülőknek elmegy az étvágya!

 

RONDÁN  BESZÉLNI?

Időnként a dolgok másként alakulnak, mint ahogy szeretnéd. Ez persze bosszantó, és a ronda szavak is csak úgy tolon ganak ilyenkor, hogy kiszaladhassanak a szádon!Talán még jól is esik kimondani, de ez egy kicsit mintha bepiszkolná az embert, és a többiek közül is van, akinek sérti a fülét.

 

HALLGATÓZNI?

Szó mi szó, az ember néha lecsíp egy foszlányt a mások beszélgetéséből, és irtó érdekesnek tűnik a dolog. Ha véletlenül a füledbe jut valami, az nem a te hibád, de kémkedni már elég piszok dolog!

 

VESZTENI  TUDNI  KELL!

Hát, nem könnyű elfogadni, ha mindent beleadsz, és mégis veszítesz! a  morcoskodás persze cseppet sem segít. Vegyél egy levegőt, kelj fel a padlóról, és büszke sportemberként nyújts kezet a győztesnek!

 

RÁGÓT   RAGASZTANI  A  SZÉK  ALJÁRA?

Mit csináljon az ember, ha a rágónak elment az íze? Legegyszerűbb rögtön a szék aljára ragasztani, nem? Nincs vele annyi macera, mint a szemétbe dobálással! De képzeld, ha mindenki széthagyná a rágóit, nem maradna egy talpalatnyi hely sem a világon!

 

KIKAPCSOLNI  A  MOBILODAT?

Megtörtént már, hogy épp valami fontosat magyaráztál valakinek, mikor egyszer csak megszólalt a mobilja? Elég kiakasztó tud leni! Szóval, mikor komoly beszélgetésre készülsz, kapcsold ki a zsebtelefonodat!

 

TELE  SZÁJJAL  BESZÉLNI?

Tele szájjal beszélni se nem udvarias, se nem elegáns, ráadásul a többieknek is felfordul tőle a gyomra. Ha pedig valami már egyszer bekerült a szádba, jobb, ha nem szeded megint elő, mert romos állapotban az ennivaló nem igazán felemelő látvány!

Táblakép a foglalkozásról


 

 

Related articles