Szeretnék Nektek egy kis történeti, virtuális farsangi ízelítőt figyelmetekbe ajánlani, ha már a koronavírus a közös nagyobb mulatozástól "elzár most minket."
Február hónap szinte egyenlő a farsanggal. Azonban, ez nem csak egy szó, hanem számos kis apró szokás és hiedelem egyvelege. A közös mulatozás ideje, a tél temetése a tavaszvárás kezdete.
Ahogy itthon úgy külföldön is hagyománya van a télűző mulatságoknak.
Leginkább ismert külföldi ország Olaszország farsangi rendezvénye – a Velencei karnevál de kevésbé ismert Viareggio-i karnevál – amiről itt találtok egy szuper kis élményszerű beszámolót:
https://olaszutak.blog.hu/2016/09/22/toszkan_karnevalfelvonulás
Következzen egy északi ország Hollandia, aminek leghíresebb karneválja Rijnlandsche, a velencei karnevállal mutat hasonlóságokat. A farsangi (Vastenavond) hagyományokhoz tartozik Hollandiában a heringevés, hercegi felvonulás hercegi kísérettel és a farmer esküvők megtartása.
A Eiffel toronyról ismert Franciaország karneválja a nizzai és a párizsi. A nizzai fesztivált már 1294-től ünneplik.
Németországban a „bolondok keddjeként” ismert Narrenfest farsangi felvonulást tartják a farsangi időszak utolsó keddjén.
Görögországban a farsangi szezont Apokriés- nek hívják lefordítva azt jelenti „búcsú a hústól”. Egy háromnapos ünnep keretében a „Patras” –on maskarás felvonuláson, koncerteken és gyerekprogramokon való részvétellel becsúsztatják a telet a görögök.
Spanyolországban is a farsang kiemelkedő ünnepnek számít, de leginkább a Kanári-szigeteken rendeznek látványosabb felvonulást.
Az Egyesült Államokban Mardi Gras néven ismertek a farsangi ünnepségek. Régen csak az öböl menti területeken ünnepelték mára azonban majdnem minden államban felvonulásokat és ünnepségeket rendeznek a farsangi időszakban. A nagyobbakat megemlítve pl. St. Louis, Texas, Miami, San Diego stb.
Közvetlen szomszédunknál Ausztriában a karintiai Villachban farsang szombatján az egész város jelmezbe öltözik, sőt még az eladók is maskarában szolgálják ki a boltba betévedt vendégeket.
Brazíliában megtartott farsangi rendezvényt nagyon nem kell bemutatni, hiszen a Rió-i karnevál világszerte nagy hírnévnek örvend.
Az alábbi videón Császi Irén néprajzkutató beszél a farsangi szokásokról:
https://www.youtube.com/watch?v=YMBaJBvbyNc
Farsangi gyerekdalok egybefűzve címmel az alábbi videó összeállítást ajánlom figyelmetekbe
https://www.youtube.com/watch?v=ZFFVdj8rx8s
Szintén farsangi versek, dalok, mondókák hallgathatók és nézhetők:
https://www.youtube.com/watch?v=gqLCuR_kCYI&list=PL7WuxbelVP3-0OfKsOJXalSgtHJAieZqm&index=2
Játékötletek óvodai, iskolai farsangi mulatsághoz ezen a linken elérhetők:
http://papasmamasmagazin.hu/programok/6-legviccesebb-jatekotlet-farsangi-bulikhoz-gyerekeknek/
Virtuális tárlat – Busójárás másképp címmel –érdemes megtekinteni
https://mohacs.hu/muzeum/162-virtualis-busojaras-tarlat
Egy kis múltidézés- Régi idők farsangjai Képgaléria
Jó télűzést és mulatozást kívánok!
Hétfő: ZÁRVA
Kedd - Péntek: 10.00-18.00
Szombat: 8.00-12.00
Vasárnap: ZÁRVA