November-Szent András hava

 

 

Eljött már a november didergõ hónapja,

Hideg szele a fák ágait megcsapja.

Meghalva elhullanak a sárga levelek,

Játszadoznak vélek a kegyetlen szelek.

Az ajtónál álló télnek hideg zúzza

A zöld ligeteket s mezõket megnyúzza.

 

(Csokonai Mihály: Ősz című vese)

 

 

Számomra November az őszi hónapok jellegzetes évszaki sajátosságait hordózó hónapjaként maradt meg és talán a legrejtelmesebbnek is. Csípős, párás, ködös reggelekkel és egy kevés napsütéssel és száraz napokkal tudhatjuk magunkénak ezt az évszakot.

Akkor lássuk mit is takar Szent András hava a jelesebb napokra lebontva.

 

November 1.  Mindenszentek

November 2. Halottak napja

 

Mindenszentekről annyit érdemes tudni, hogy IV. Sixtus pápa iktatott 835-ben az egyházi ünnepek sorába, a kevésbé ismert, valamennyi szent emlékezetére. Mindenszentek ünnepén azokat a megdicsőült lelkeket ünneplik, akikről - mivel sokan vannak - név szerint nem emlékezik meg a naptár.

 

Halottak napja szorosan kapcsolódik Mindenszentekhez, de jóval korább – néhány száz évvel ezelőtt- megünnepelték már. Ilyenkor az egész társadalom és az egyház is a halottjairól emlékezik meg. Temetőbe a sírokat feldíszítik, mindenszentek napján pedig gyertyát gyújtanak a síroknál és az otthonokban, és sok templomban pedig rekviemmel emlékeznek a halottakra. 

 

Régen a néphit szerint ilyenkor hazalátogattak a halottak, így néhány vidéken a halottaknak is terítettek az asztalnál. Egy másik szokásnak a gyertyagyújtásnak is mágikus jelentősége volt ilyenkor azt szolgálta, hogy e napon a sírjukból kiszabadult lelkek visszataláljanak a sírjukba.

 

Mint minden hónaphoz ehhez is kapcsolódik népi jóslás. Ha Mindenszentek napján hó esik, jósolták a megfigyelők, akkor nem olvad el márciusig. Ha Mindenszentek napja nedves, lágy telet várhatunk, ha pedig száraz, úgy kemény tél következik, így tartották számon a régi öregek. További babonák is társultak halottak napjához is - egyes helyeken a holtak nyugalma érdekében a gazdaemberek tartózkodtak a mezei munkától. Több vidéken a halottak napjának hetében tilos volt a mosás, mer különben "vízben állnak a halottak". Továbbá gazdasági hagyományok is kötődnek e két naphoz. Az állatok sok helyütt ilyenkor szorultak be az istállóba és néhány faluban a cselédek és pásztorok felfogadásának napja is ez a két nap volt. A levágott cserfaágból jósolták az öregek az időjárást: ha az ág belül száraz volt, kemény hidegekre, ha nedves volt, lucskos, enyhébb télre következtettek.

 

November 3. Hubertus napja

 

Szent Hubertusz a vadászok védőszentje. Öreg szegedi polgári vadászok úgy tartották, hogy aki Hubertusz napján otthon ül, annak nem lesz szerencséje, mert ezen a napon ki kell menni vadászi Hubertusz tiszteletére.

 

November 11. Márton-nap

 

Márton napi megemlékezést tartanak országszerte. Lakomákat szerveznek, hogy egész esztendőben bőven ehessenek, ihassanak. Úgy tartották, hogy minél többet isznak, esznek annál több erőt és egészséget szednek össze. Az alkalomra ilyenkor már levágták a tömött libát. A csontjából időjárásra jósoltak. Ha fehér és hosszú a liba csontja, akkor fehér tél következett, ha barnás és rövid, akkor sáros tél lesz. Ilyenkor kóstolják meg a gazdák az új bort is, hiszen ahogy a mondás is tartja „A bornak Szent Márton a bírája”

A pásztorok Márton napján vesszőt adnak át a gazdának. Márton vesszeje több ágú volt úgy tartották, ahány ága van, annyit malacozik a disznó.

Itt Dunántúlon a pásztorok házról házra jártak köszöntőjükkel Márton nap estéjén és a gazdáknak dús lombú nyírfavesszőt adtak, hogy tavasszal ezzel hajtsák ki a legelőre a jószágokat. Ehhez a naphoz köthetőek a Márton-napi lámpás felvonulások is.

 

November 25.  Katalin nap

 

Katalin naphoz férjjósló hiedelmek és praktikák kapcsolódnak. Ilyenkor szoktak egy gyümölcsfaágat vízbe tenni és ha kivirágzik akkor a kíváncsiskodó lányok férjhezmenetelét jósolták meg. Időjárásjósló nap is Katalin napja, úgy tartják, ha Katalin kopog, akkor karácsony locsog. 

 

November 30.

 

Ezt a napot a legjelentősebb házasságjósló és varázsló napnak tartják. Valamint szintén ismert ehhez naphoz köthető gombócból-jósolás. A gombócokba egy-egy férfinevet tettek és az lesz a lány férje, amelyik gombóc elsőnek följött.

Ezen a napon kezdődtek meg a disznóvágások is ezért nevezték ezt a napot disznóölőnek is.

 

 

 

Ovis korú gyerekeknek egybegyűjtött tematikus versek mondókák novemberhez kapcsolódóan:

 

 https://ovisvilag.blog.hu/2011/11/17/novemberi_tarisznya_versek_mondokak_az_oszrol_ovodas_gyerekeknek

 

https://www.youtube.com/watch?v=iAIVC2ImKiE