Október hava - Mindszent hava

Október

 Mindszent hava

 

 

 „Hideggel ijesztő Mindszent hava, te mint borzasztod és búsítod szívünket…” A legrégebbi kalendáriumok jellemezték így októbert.

A ókori római naptár szerint az október hónap a nyolcadik. A régi magyar naptárakban Skorpió és Mindszent hava elnevezést találjuk.

Október hónap sok olyan dolgot tartogat nekünk, mint március és a tavasz hónapjai. A hasonlóság és az ellentétek váltogatása például a színek világban való változás és az élénk zöldről gyönyörű meleg színekre való átváltás. Ez a hónap egy összegzés is visszanézve az elmúlt hónapokra, hiszen ekkor indul meg a betakarítások időszaka, a télre való spájzolás elraktározás, a pincék, kamrák feltöltése élelemmel.

 

  • A hónap első jeles napja október 4.   Ferenc napja

 

Régebben ez a nap Dunántúlon és Alföldön is az őszi búzavetés kezdetét jelölte. Azonban, hogy jó termés legyen ezen a napon a háziasszonyok nem sütöttek kenyeret. Szintén ezen a napon van még az Állatok világnapja és az őket védelmező Assisi Szent Ferenc halála.

 

 

  • A következő időpont október 6.    Aradi vértanuk emléknapja

 

13 hős tábornokra emlékezünk.

            

                Kép forrása: http://pctrs.network.hu/clubblogpicture/5/6/_/560557_621420510_big.jpg

 

 

  • Október 15      Teréz Napja a „Fehér Bot” nemzetközi napja

 

Legtöbb borvidéken ekkor kezdődött a szüret. A nehéz munka kezdetét sok helyen a durrogó mozsarak és a falusi kikiáltók hirdették. A gyengén látok vagy vak emberekről is ekkor emlékezünk meg.

 

  • Október 20     Vendel napja

 

Szent Vendelt a pásztorok védőszentjeként tisztelik. Skót herceg volt, de megszökött a királyi udvarból és Rómába ment. Földesúr, akinél dolgozott egy csoda folytán hagyta Vendelnek, hogy ismét remete legyen, ennek az életmódnak a híre sok helyen elterjedt, így számos földesúr kereste meg, hogy beteg jószágaikra áldást kérjenek.

 

  • Október 23     Októberi forradalom

 

Magyarországon 1956. október 23-án összefogással egy jobb élet reményében harcoltak a függetlenségért.

 

                       

 

          

 

 

  • Október 26    Dömötör napja

 

„Itt van már a Dömötör

A tél mostan rátok tör”

 

Szent Demeter napja a parasztok, mindenek előtt a juhászok zárszámadó vigadalma volt. Ekkor számoltak el a gazdáknak a rájuk bízott falkával és a következő évre a további megbízásokról is szót ejtettek. Ha ezen a napon a fagyos szelű Dömötör táncoltatta a juhászt, akkor a tapasztalt pásztorok kemény hideg telet jósoltak.

 

  • Otóber 28    Simon-Júdás napja

 

 

Simon és Judás Tádé apostolok kettős ünnepe ez. Legendájuk szerint együtt lettek vértanuk, hiszen kettéfűrészelték őket. Ezért aztán Simont fűrésszel szokták ábrázolni, és a favágók tekintik védőszentjüknek. júdás is bevallotta Abgár királynak, hogy Jézus tanítványa… így a király is azonnal megvallotta keresztény hitét, ekkor Júdás fogta a magával hozott kendőt, amelyen Jézus arca volt látható, betakarta vele a leprás király arcát, aki azonnal meggyógyult.

 

  • Október 31     Takarékossági világnak, Faültető nap – Farkas napja

 

A magyar néphagyomány szerint Farkas napján „elszállnak a fák” azaz nedvkeringésük leáll. Népi megfigyelés szerint ezen a napon fát ültetni jó.

Ez a reformáció napja is, több protestáns egyházban ezen a napon megtartott ünnepnap. Hagyomány onnan ered, hogy 1517-ben ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos 95 tételt.

A Takarékosság világnapjának történetéről a megadott linken olvashatsz - https://turul.info/napok/takarekossag